ÜÇÜNCÜ ANTLAŞMA Bölüm 18… Merhamet Eylemleri ve Sevginin Temel Önemi

ÜÇÜNCÜ ANTLAŞMA Bölüm 18... Merhamet Eylemleri ve Sevginin Temel Önemi

<= Genel bakışa geri dön

Flag Turkey-270x180px  Bölüm 18… Merhamet Eylemleri ve Sevginin Temel Önemi

=> PDF

ÜÇÜNCÜ ANTLAŞMA Bölüm 18… Merhamet Eylemleri ve Sevginin Temel Önemi
Jesus Christus´un Vahyi      

Almancadan tercüme: Jasmin

İyiliklerin Önceki Dönemi de İçeren Lütfu
Rab şöyle konuşuyor…

 1. Her çeşit insani sefaleti, acıyı ve yoksulluğu gözetleyin ve çevrenizi saran acının karşısında kalbinizin hep halden anlar olmasını sağlayın.
 2. Eğer benliğinizin derinliklerinde iyilik yapmak için yüce ruhlu ve asil bir arzu hissederseniz, o itkinin size egemen olmasına ve kendisini belli etmesine izin verin. O mesajını bildiren ruhtur, çünkü ruh vücudunu (ruhtan vücudunu) istekli ve hazır buldu. (334, 3 – 4)
 3. Emelleriniz arasında sevgi eyleminin en ön planda olmasını göz önünde tutun ve iyilik yapmış olmaktan asla pişman olmayın; çünkü bu erdem sayesinde varlığınızın en büyük huzur ve mutluluk duygusunu tanıyacaksınız ve ayni zamanda bütün bilgeliğe, kudrete ve her ruhun özlediği yükselişe ulaşacaksınız.
 4. İnsanlara karşı merhamet yoluyla ruhunuzu arıtacaksınız ve bu yolla suçlarınızı denkleştireceksiniz. İnsancıl yaşamınızı asileştirecek ve ruhi yaşamınızı yükselteceksiniz.
 5. O zaman hepinizin çalacağı o kapıya ulaştığınızda (ölümden sonra), mutluluğunuz çok büyük olacak, çünkü ruhsal dünyanın size sunacağı, sizi kutsayacağı ve yenilenme eylemine ve ruhta gelişmeye tayin edeceği hoş geldin çağrısını duyacaksınız. (308, 55 – 56)
 6. Size söylüyorum: kalplerinde özgürlüğünü ve sağlığını kaybeden insanların acılarını hisseden ve onları ziyaret edip teselli eden işçilerime ne mutlu! Çünkü onlar günün birinde birbirlerine – ya bu dünyada veya öbür dünyada – yine rastlayacaklar. Bu insanların o zaman daha çok sağlık, daha büyük özgürlük ve onlara hapishanede veya bir hastanede sevgi mesajı getirmiş olanlardan daha fazla ışığa sahip olup olmadıklarını bilmiyorsunuz. Sonra onlar minnettarlıklarını gösterecekler ve onlara başka bir zamanda elini uzatmış olan insanlara elini uzatacaklar.
 7. Onun kalbine sözlerimi getirdiğiniz an – elinizi onun alnına sürdüğünüz ve sizin onun beni düşünmesini ve hissetmesini sağladığınız an – asla onun ruhundan silinmeyecek. Tıpkı onun aklından simanız ve sizin kardeşçe sesiniz unutulmayacağı gibi, ondan dolayı o sizi her yerde nerede olursanız olun tanıyacak. (149, 54 – 55)
 8. Halkım, tıpkı bir meltem ve günesin sizi okşadığı gibi, çevrenizdeki insanları okşayın. Bu muhtaçların ve acı çekenlerin çoğaldığı bir zamandır. Size bir ricada bulunanların sizin başkalarına faydalı olmanız ve kendi kurtuluşunuza çalışmanız için lütufta bulunduğunu anlayın. O insan size merhametli olma fırsatı verir ve böylece Babanız´a benzeme fırsatı bulursunuz. Çünkü insan iyiliğin tohumunu dünyaya saçmak için doğdu. Size rica edenin sizin bir dileğinizi yerine getirdiğini anlayın yani. (27, 62)

Esas ve Sahte Yardım

 1. Ah öğrenciler, en önemli göreviniz sevgi eylemi olacak! Çoğunlukla siz o eylemi gizlice, övünmeden, sağ elin yaptığını sol ele bildirmeden yapacaksınız. Ama sevgi eyleminizin başkaları tarafından görülmesi gereken fırsatlar da olacak öyle ki, onlar da o eyleme katkıda bulunsunlar.
 2. Alacağınız karşılık hakkında endişelenmeyin! Ben çocuklarının eylemlerini adaletle, bir tanesini bile unutmadan ödüllendiren babayım.
 3. Bir bardak suyu gerçek sevgiyle verdiğiniz zaman, bunun ödülsüz kalmayacağını size söyledim.
 4. Bana geldiklerinde: “Rab, eylemlerimin karşılığı olarak senden hiçbir şey beklemiyorum; senin çocuğun olmam ve onu bilmem bana yeter ve hemen ruhum mutlulukla doldu!” diyenlere ne mutlu! (4, 78 – 81)
 5. Sadece kendinizin ruhen gelişmesini ve ödülünüzü düşünmekle bencil dilekler beslemeyin; çünkü hayal kırıklığınız, ruhsal dünyaya göçtüğünüz zaman, aslında hiçbir ödülü hak etmediğinizi keşfedeceğiniz için çok acılı olacak.
 6. Size söylediklerimi daha iyi anlamanız için aşağıda bir örnek veriyorum. İnsanlığa iyilik yapmaya çabalayan geçmişte ve günümüzde kadınlar ve erkekler vardır. Buna rağmen bana geldiklerinde, ruhi mutlulukları için gösterecek hiçbir hak ettikleri ödülleri yoktu. Bunun nedeni nedir? O insanın babasının haksızlığına mı uğradığını düşünebiliyorsunuz? Öğrenciler, yanıt çok basit: Onların eylemleri dürüst olmadığı için kendileri için iyi bir şey kazanamadılar. Çünkü vermek için ellerini uzattıklarında, acı çekene asla gerçek bir merhamet duygusuyla vermediler, bilhassa kendilerini, ruhlarının kurtuluşunu ve benden alacakları ödülü düşündüler. İnsanların bir kısmını bencillik, diğerlerini ise kibir o iyiliği yapmaya harekete geçirdi ve bu gerçek merhamet değildir, çünkü o merhamet ne hissedildi, ne de özverili bir hareketti. İçinde dürüstlük ve sevgi olmayan insanın hakikatin tohumunu ekmediğini ve hiçbir ödül hak etmediğini size söylüyorum.
 7. Görünüşe göre iyilik dünyada hayranlıktan kaynaklanmasına neden olduğunuz ve iltifat getiren bazı hoşnutluklar yaratabilir; ama görünüşteki şeyler benim krallığıma ulaşmaz, oraya sadece hakikat ulaşır. Oraya hepiniz küçücük bir leke taşımadan veya yolsuzluğunuzu gizleyemeden geleceksiniz. Çünkü Tanrı’nın önünde durabilmeden önce, balo elbisenizi, taçlarınızı, nişanlarınızı, unvanınızı ve dünyaya ait olan her şeyi çıkaracaksınız ve en yüce hâkimin önüne basit bir ruhtan yaratık olarak çıkarak size emanet edilen görev hakkında Yaratan´a hesap vereceksiniz. (75, 22 – 24)
 8. Her kim insanlara sevgiden ötürü faydalı olmak isterse, kendisini yaşamın sunduğu birçok yolun iyisine adamış olur. O, Tanrı’nın dileğine göre büyük emeller için hazır olması gereken insani yaratık olduğunu bilir. Ah öğrenciler, bilgi sahibi olmanızı istiyorum öyle ki, yukarıya doğru ruhen gelişmenin yolunu kaybetmiş olanları yanılgılarından kurtarın.
 9. Gerçek sevgi – kalbin insani duygularını aşan – bilgeliğin meyvesidir. Sözlerimde hayal dünyanıza nasıl bilgelik ektiğime bakın ve buna göre sevginizin meyvesini sizden bekliyorum.
 10. İyilik yapmak için, teselli etmek için ve hizmet etmek için çeşitli yollar vardır. Onların hepsi bir tek olan sevginin ifadesidir ki, o sevgi ruhun bilgeliğidir.
 11. İnsanların bir kısmı bilimin yolunda gider, diğerleri ruhun yolunda, ötekileri ise duygunun etkisi altındadırlar, fakat onların tümü ruhi ahenkte sonuçlanır. (282, 23 – 26)

Ruhi ve Maddi Sevgi Eylemi

 1. Eğer maddi yönden yoksulsanız ve bundan dolayı insanlara yardım edemiyorsanız, üzülmeyin. Dua edin ve ben hiçbir şey olmayan yerde ışığın parlamasını ve huzurun olmasını sağlayacağım.
 2. Dert ortaklığından doğan gerçek insan sevgisi muhtaçlara verebileceğiniz en iyi hediyedir. Eğer bir parayı, ekmeği veya bir bardak suyu sevgi duygusuyla insanlara vermediyseniz, size doğrusunu söyleyeyim, o zaman hiçbir şey vermediğiniz, o zaman verdiğiniz şeyi vermeseydiniz, sizin için daha iyi olurdu.
 3. Ah insanlık, sevginin gücünü ne zaman tanımak istiyorsun? Bu güne dek yaşamın kaynağı olan o güçten faydalanmadın. (306, 32 – 33)
 4. Çevrenizdeki herkesi düşman olarak değil, kardeş olarak görün. Hiç kimsenin cezalandırılmasını istemeyin; hoşgörülü olun ki, affetmenin bir örneği olun ve vicdan azabı ruhunuzda oluşmasın. Dudaklarınızı kapatın ve bırakın olayı ben yargılayayım.
 5. Hastalara şifa getirin, şaşkınları akıllandırın. Aklı karıştıran kötü ruhları kovun ve ikisinin de kaybettikleri ışığa kavuşmasını sağlayın. (33, 58 – 59)
 6. Öğrenciler: Size “İkinci Devirde” öğrettiğim birbirinizi sevme ilkesi hayatınızın her eylemi için kullanılabilir.
 7. Bazıları bana: “Usta, hayatım fiziksel çalışmayla dolu olan önemsiz bir insan olduğum için çevremdeki insanları nasıl sevebilirim?“ diyorlar.
 8. Bu çocuk öğrencilere: “Anlamsız görünen fiziksel işte bile, eğer işinizi insanlara hizmet etmek için yapıyorsanız, çevrenizdeki insanları sevebilirsiniz” diyorum.
 9. Eğer her insan iyilik yapmak ve çabalarını diğer insanların çabalarıyla birleştirmek düşüncesiyle çalışsaydı, hayatınızın ne güzel olabileceğini düşünün. Size doğrusunu söyleyeyim, o zaman sefillik hiç olmazdı. Fakat hakikat şu ki, herkes kendisi için çalışıyor, kendisini düşünüyor ve olsa olsa sadece sevdikleri insanları düşünüyor.
 10. Hiç kimsenin kendisine yetmediğini ve onun diğer insanlara ihtiyacı olduğunu hepiniz bilmelisiniz. Hepinizin en derinden evrensel bir misyona bağlı olduğunuzu ve o misyonu birlikte yerine getirmeniz gerektiğini bilesiniz – fakat dünyevi zorunluklarla birleşmiş olarak değil, bilhassa mantalite yoluyla, ilham yoluyla ve ideallerle, kısacası: aranızda birbirinize sevgiyle. Onun meyvesi o zaman hepinizin iyiliği için olacak. (334, 35 – 37)
 11. Siz öğrenciler, sevgi kanununda size diyorum ki, eğer benim Jesus´ta yaptığım gibi mükemmel eylemler yapamıyorsanız, böylece en azından hayatınızda Jesus gibi olmaya çabalayın. Sizde benim gibi olmak için iyi niyetinizi görmek ve çevrenizdeki insanlara biraz sevginiz yeter, o zaman hemen size destek oluyorum ve hayat yolunuzda merhametimi ve kudretimi bildiriyorum.
 12. Asla mücadelede yalnız olmayacaksınız. Günahlarınızın yükünden ötürü yıkıldıysanız, sizi yalnız bırakmadığım için, bu sevgi misyonunun çarmıh yüküyle yolunuzda gittiğinizde, sizi terk ettiğimi mi düşünüyorsunuz? (103, 28 – 29)

Sevginin Geniş Anlamı

 1. Her devirde öğretim size en iç benliğinizin sevgi olduğunu açıkladı.
 2. Sevgi Tanrı’nın özüdür. Yaşamak için bütün yaratıklar bu güçten alırlar; ondan (sevgiden) yaşam ve bütün yaratıklar kaynaklandı. Sevgi, Baba tarafından yaratılanların başlangıcı ve son hedefidir.
 3. Her şeyi harekete geçiren, aydınlatan ve canlandıran sevgi gücü karşısında ölüm yok olur, günah buharlaşır, tutkular kaybolur ve ruhi kirler yıkanır ve mükemmel olmayan her şey kendisini mükemmelleştirir. (295, 32)
 4. Size varlığımı ve sizin varlığınızın nedenini vahiy ettim. Size yaşam veren ve her şeyi canlandıran ateşin sevgi olduğunu açıkladım. Bütün yaşam biçimleri o sevgiden kaynaklanır.
 5. Bakın: Siz sevgiden doğdunuz, sevgiden dolayı varsınız, sevgiden dolayı affa uğruyorsunuz ve sevgiden dolayı sonsuzlukla olacaksınız. (135, 19 – 20)
 6. Sevgi başlangıcınızdır ve varlığınızın nedenidir, ah insanlar! Bu nimetiz nasıl yaşayabilirsiniz? İnanın bana, içinde ölümü taşıyan çok insan vardır ve diğerleri ise hiç kimseyi sevmedikleri için hastadır. Birçoklarını sağlığa kavuşturan şifa balsamı sevgiydi ve gerçek yaşama uyandıran, kurtaran ve yükselten ayni şekilde Tanrı’nın hediyesi olan sevgiydi. (166, 41)
 7. Sevin! Sevmeyen içinde derin bir üzgünlük taşır: en güzel ve en önemli şeye hayatta sahip olmamak ve hissetmemenin (getirdiği üzgünlük).
 8. Christus´un hayatıyla ve ölümüyle size öğrettiği buydu ve O´nun size tanrısal sözüyle miras bıraktığı kısaca bir cümleyle: “Sizi sevdiğim gibi birbirinizi sevin!” idi.
 9. Gün gelecek sevmeyenler katı davranışlarından ve önyargılarından kurtulacaklar, bana gelip yaşama dönerek sevgi dolu sözlerimin sonsuz şefkatini duyduklarında, bende dinlenecekler.
 10. Size doğrusunu söyleyeyim, kudretim, bilgeliğim ve hakikatim sevgidedir. O ölçülmesi imkânsız çeşitli şekilde en aşağıdaki basamaktan en yüksek basamağa kadar ulaşarak mükemmelliğe yükselmiş olan insan ruhlarını gösteren uzun bir merdiven gibidir.
 11. Sevin, kendi tarzınızda olsa da, fakat hep sevin. Nefret etmeyin, çünkü insan sevgiden ötürü affederken ve her kin yok olurken, nefret ölüm kuyruğunu peşinden sürükler. (224, 34 – 36)
 12. Size söylüyorum: Her kim sevgisini en mükemmel tarzda ve tamamen dürüstlükle açıklamazsa, o sevmez. O (sevmeyen) insan dürüstçe bilgiye sahip olmayacak ve çok az şeye sahip olacak. Buna karşın her kim bütün ruhuyla ve ona verilen bütün gücüyle severse, o insan içinde bilgeliğin ışığını taşıyacak ve aslında onun çevresini saran her şeyin sahibi olduğu hissedecek; çünkü Baba’nın sahip olduğu şeylere çocukları da sahiptir. (168, 11)
 13. Diğerleri bilimin eğri büğrü yollarında boşuna ararken, sevgi hakikati anlamak için size bilgelik verecek.
 14. Usta´nın sizi her eylemlerinizde, sözlerinizde ve düşüncelerinizde yönetmesine izin verin. O´nun iyimser ve sevecen örneğine göre kendinizi hazırlayın, o zaman tanrısal sevgiyi vahiy edeceksiniz. Böylece kendinizi Tanrı’ya yakın hissedeceksiniz, çünkü O´nunla ahenk içinde olacaksınız.
 15. Eğer severseniz, o zaman Jesus gibi uysal olmayı başaracaksınız. (21, 10 – 12)
 16. Seven, anlar; öğrenen iradeye sahiptir; iradeye sahip olan birçok şeyi yapma gücüne sahiptir. Size söylüyorum, her kim ruhunun bütün gücüyle sevmezse, ne ruhi yükselişe, ne de bilgeliğe sahip olacaktır, ne de büyük eylemler başarabilecektir. (24, 41)
 17. Kalbinizin kibirlenmesine izin vermeyin, çünkü her şeyin ondan doğduğu ve canlandığı kalbiniz sonsuzluğun ateşini sembolize eder.
 18. Ruh, vücut yoluyla sevmek için kalpten faydalanır. Eğer sadece maddenin kanununa göre severseniz, o sevgi sınırlı olduğu için sevginiz geçici olacak. Fakat ruhen severseniz, o his sonsuz, mükemmel ve değişmez olan Baba’nın hislerine benzer.
 19. Bütün yaşam ve bütün yaratılanlar sonsuz yaşama sahip oldukları için ruhla ilişki içindedir. Kendinizi sınırlandırmayın, beni sevin ve kendinizi sevin, çünkü sevgide sınır tanımayan, Tanrı´nın kendisi olan “var olmanın” tanrısal kıvılcımına sahipsiniz. (180, 24 – 26)
 20. Sizi doruğa götüren patikada yukarıya çıkın ve her adımınızda benim talimatlarımı daha iyi anlayacaksınız ve kendinizi daha da çok Tanrı’nın mesajını yorumlamada mükemmelleştireceksiniz.
 21. Ruhun dili nedir? O sevgidir. Sevgi bütün ruhların evrensel dilidir. İnsani sevginin de konuştuğunu görmüyor musunuz? Çoğunlukta sevginin sözlere ihtiyacı yoktur, o eylemleriyle, düşünceleriyle daha iyi konuşur. Eğer insani sevgi kendisini böyle gösteriyorsa, kanunumu yerine getirmede mükemmelleştiğinizde, o zaman onun dili nasıl olacak? (316, 59 – 60)
 22. Benim bilge olduğumu düşünecek olursanız, o bilgelik sevgiden kaynaklanır. Eğer beni hâkim olarak tanıyorsanız, o hüküm sevgiden kaynaklanır. Eğer beni güçlü olarak görüyorsanız, gücüm sevgiye dayanır. Eğer benim sonsuz olduğumu biliyorsanız, sonsuzluğum sevgiden gelir, çünkü sevgi yaşamdır ve o yaşamı ve ruhu ölümsüz yapar.
 23. Sevgi ışıktır, yaşamdır ve bilmektir. Bu tohumu size zamanın başlangıcından beri verdim – bu tek tohumu mükemmel bir çiftçi olarak kalbiniz olan tarlalara ektim. (222, 23)

Sevginin Yüksek Gücü

 1. Bilimlerinizde sizi bilge ve mutlu yapabilen tek şeyi unutmuş olan ah dünyanın erkekleri ve kadınları! Her şeye ilham getiren sevgiyi unuttunuz, her şeye gücü yeten, her şeyi değiştiren sevgiyi. Acıların ve karanlığın ortasında yaşıyorsunuz, çünkü size öğrettiğim sevgiyi uygulamadığınız için fiziksel ve ruhi acılar çekiyorsunuz.
 2. Benim mesajlarımı keşfetmek ve anlamak için önce kalbinizin iyimser ve uysal olması gerekir. Bu erdemler yaratılış anından itibaren her ruhta vardır, ama gerçek ve yüce sevgi hissini hissedebilmek için iyi hislerinizi geliştirmekle ruhen gelişmeniz gerekir, fakat hayatınızda her şeye sahip olmak istediniz, sadece ruhi sevgiyi reddettiniz. (16, 31 – 32)
 3. Her devirde size sevginin gücünü öğretmiş olan liderleriniz vardı. Onlar sizin ruhen gelişmiş, kanunumu daha büyük bir kavrama gücüne sahip ve eylemlerinde daha çok ruhi temizliğe sahip olan kardeşlerinizdir. Onlar, şaşkınlık dolu yaşam ve günahlar yerine iyiliğe, fedakârlığa ve aktif insan sevgisine hayatlarını adamakla size güçlülüğün, sevginin ve alçakgönüllülüğün örneği oldular.
 4. Çocukluktan ihtiyarlığa kadar insanın sevgiyle ulaşabileceği her şeyin berrak önekleri ve insan sevgisi azlığından kaynaklanan acılar vardı; ama siz – kayadan daha hissiz – onu günlük yaşamın verdiği öğretilerden ve örneklerden öğrenmeyi anlamadınız.
 5. Bir kere vahşi hayvanların sevgi dolu çağrıya nasıl uysalca reaksiyon gösterdiğini gözetlemediniz mi? Ayni şekilde maddi ve manevi dünyada doğanın elementleri ve güçleri reaksiyon gösterebilir.
 6. Ondan dolayı size her şeyi sevgiyle Baba’nın adına ve uzayın Yaratan’ı adına kutsayın diye söylüyorum.
 7. Kutsamak doyurmak anlamına gelir. Kutsamak iyi olanı hissetmektir, söylemektir ve yayılmasını sağlamaktır. Kutsamak çevrenizi saran her şeyi sevgi düşünceleriyle iliklere kadar işletmektir. (14, 56 – 60)
 8. Size doğrusunu söyleyeyim, sevgi uzayı hareket ettiren değişmez güçtür. Sevgi yaşamın kaynağı ve anlamıdır.
 9. Artık herkes için ruhi dirilişin devrini başlatıyorum öyle ki, sevginin kutsanmış tohumunu çiçek açtıracağım, onu çarmıhın yüksekliğinden aşağıya dünyaya yaydığım ve siz böylece insanlar birbirlerini sevdiklerinde, size öğrettiğim gibi “ölümü” dünyadan yok edeceklerini bildirdiğim ve onun yerine yaşamın insanlara egemen olacağı ve onun kendisini insanların eylemlerinde göstereceği bir devir. (282, 13 – 14)